В края на 2020г. в Държавен вестник бяха публикувани промените в Закона за данъка върху добавената стойност (ЗДДС). Важни допълнения на закона бяха направени във връзка с изтичането на преходния период за Брекзит. Нашите експерти по данъчно право Бояна Милчева и Иван Александър Манев обобщават измененията накратко.
В края на 2020 г. в Държавен вестник бяха публикувани промените в Закона за данъка върху добавената стойност (ЗДДС). Измененията транспонират 2 европейски директиви, свързани с електронната търговия и дистанционните продажби на стоки на потребители, установени на територията на ЕС. Важни допълнения на закона бяха направени във връзка с изтичането на преходния период за Брекзит. Накратко измененията са:
а) промени в правилата за трансграничната електронна търговия между данъчно задължени и данъчно незадължени лица (т. нар. B2C). Тези изменения ще са приложими от 01.07.2020 г.
б) прецизиране на разпоредбите, касаещи освобождаване от ДДС на застрахователни и презастрахователни услуги;
в) отмяна на задължението за използване на одобрен от НАП СУПТО и въвеждане на облекчения за лицата, които го използват доброволно.
г) включване на доставката на ваксини срещу Covid-19 и тестовете за Covid-19 в кръга на облагаемите доставки с нулева ставка;
д) специални разпоредби по отношение на Северна Ирландия, във връзка с напускането на ЕС от Обединеното кралство (Брекзит).
Предвид обема на промените, по-долу сме направили кратко обобщение на същите.
1.1. Разширяване на обхвата на режима за обслужване на едно гише
Преди измененията режимът за съкратено обслужване на едно гише (Mini one stop shop или MOSS) бе приложим единствено за доставките на далекосъобщителни услуги, услуги за радио и телевизионно излъчване или услуги, извършвани по електронен път, по които получатели са данъчно незадължени лица, установени в друга държава членка.
С настоящите изменения се разширява обхватът на режима, като се включват всички B2C услуги с място на изпълнение в друга държава членка (напр. услуги по настаняване, транспортни услуги, отдаване под наем на превозни средства, и др.), когато доставчикът не е установен в тази държава. Целта на изменението е да бъдат улеснени доставчиците, като се избягва необходимостта от множество регистрации по ДДС в различни държави членки, както и деклариране и заплащане поотделно на дължимия ДДС, във всяка една от тях.
Режимът ще бъде приложим, считано от 01.07.2021 г., като лицата ще могат да подават документи за регистрация от 01.04.2021 г.
1.2. Промени в уредбата на дистанционни продажби на стоки на данъчно незадължени лица, установени в ЕС
С измененията се променя прагът, който ако бъде надхвърлен, ще се счита, че доставката по дистанционната продажба е с място на изпълнение в държавата членка на пристигане на стоките. Преди измененията, прагът се определяше индивидуално от всяка държава членка, като за България той беше 70 000 лева годишно. Новият праг за всички държави членки е 10 000 евро без ДДС годишно. Изменението влиза в сила от 01.07.2020 г.
За да бъдат улеснени доставчиците, за които би възникнала необходимост за регистрация по ДДС в две или повече държави членки, с изменението дистанционните продажби на стоки са включени в режима за съкратено обслужване на едно гише. Тоест, доставчик, извършващ вътреобщностни дистанционни продажби на стоки на потребители в различни държави членки, ще може да се регистрира и декларира извършените доставки, само в една от тях. Подчертаваме обаче, че дължимият данък за доставки на територията на други държави членки, независимо от регистрацията за режима MOSS, е в размер, определен от съответната държава членка.
1.3. Лица, които управляват електронен интерфейс, с който посредничат между доставчика на стока и крайния получател
Въвеждат се и специални правила за лица, които управляват електронен интерфейс, с който посредничат между доставчика на стока и крайния получател. Това изменение би обхванало някои популярни електронни платформи за търговия на дребно към потребителите. Накратко, тези лица ще се считат за получател и впоследствие доставчик на стоките, за чиято продажба посредничат, ако:
Предвижда се, че тези лица също ще могат да се възползват от режима за обслужване на едно гише.
1.4. Нов режим при внос на стоки на стойност до 150 евро
С измененията отпада разпоредбата за освободен от ДДС внос при стоки на стойност до 30 лв. Наред с това се въвеждат 2 нови режима при внос на стоки на стойност, ненадвишаваща 150 евро.
1.5. Отмяна на задължението за ползване на СУПТО, одобрен от НАП
С измененията окончателно отпада режимът, предвиждащ използването на одобрен от НАП софтуер за управление на продажби в търговски обект (СУПТО). Отпада и съответното задължение на производителите на СУПТО за декларирането му в НАП.
Предвижда се, че търговците биха могли, по свое желание, да използват одобрен от НАП софтуер. В тези случаи законът предвижда следните облекчения:
1.6. Изменения относно облагането на ваксините срещу Covid-19, както и тестовете за него
По-рано през 2020 г. бе взето решение на ниво ЕС за освобождаване чрез прилагане на нулева ставка на следните доставки:
Като условие за прилагане на нулевата ставка е посочено, че въпросните медицински изделия следва да отговарят на изискванията на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина и Закона за медицинските изделия.
1.7. Специални правила за Северна Ирландия след Брекзит
След изтичане на преходния период (31.12.2020 г.) Обединеното кралство и Северна Ирландия се считат за трети страни по отношение на облагането на доставките и услугите с ДДС.
С приемането на чл. 168а от ЗДДС се въведе възможност, при определени условия, доставките на стоки от/до Северна Ирландия, да се третират като доставки от/до държава-членка. С други думи, при изпълнение на поставените в закона условия доставките от/до Северна Ирландия биха могли да се третират като вътреобщностно придобиване (ВОП), респективно вътреобщностна доставка (ВОД). Изменението не засяга доставките на услуги, както и доставките на стоки, извършени до Обединеното кралство, които ще се третират като извънобщностни доставки.
Специалните условия за приложение са: