Новини & Идеи

Новини

Актуални теми и правни новини по въпроси, които имат значение за бизнеса

9/12/2024

Трудов договор vs. граждански договор – шест ключови разлики

Често в практиката възниква въпросът какви са разликите между трудовия и гражданския договор. По-долу отговаряме кои са основните различия.

Научи повече
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
DPC Team
Албена Ангелова
Александър Георгиев
Александър Тодоров
Ана-Мари Еремиева
Антоанета Стойкова
Асен Стефанов
Богдан Петров
Бояна Милчева
Весела Димитрова
Виктория Велева
Десислава Кръстева
Димана Дойкова
Донка Стоянова
Емил Тумбев
Енчо Симеонов
Зоя Тодорова
Иван Александър Манев
Йорданка Димова
Калина Димитрова
Константин Костадинов
Константин Петров
Красимира Игнатова
Мария Траханарова
Моника Янева
Никола Стойчев
Николай Колев
Николета Стоянова
Павел Димитров
Павлина Иванова
Панайот Панчев
Пенчо Станчев
Петър Стоилов
Пламена Николова
Полина Якимова
Поля Димитрова
Радина Томанова
Росица Василева
Силвина Белева
Стефан Въндев
Сузана Вутова
Таня Димова
Христо Нихризов
Цветелина Колева
Цветелина Паскова
Юлия Костадинова
Яна Георгиева
доц. д-р Мартин Захариев
проф. д-р Георги Димитров
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
изчисти филтри
Публикации
15/11/2024

Директивата NIS 2 – по-сигурни услуги, но и повече санкции

Тема:
Киберсигурност
Публикувано във:
Digitalk Report, ноември 2024 г.
Издание:
Капитал

Дигитализацията в Европа и в България продължава да се случва, понякога по-бавно, понякога по-ускорено, но независимо от темповете едно е сигурно - дигиталният свят се разраства, а с това се увеличават не само цифровите заплахи, но и значимостта на последствията от тях. Макар и да има поле за подобрения, вече са широко достъпни мобилното банкиране и застраховане, електронното подписване на договори и документи, електронните административни услуги. Паралелно сериозно от информационните системи и услуги зависят вътрешните процеси на компании и публични организации с критично значение за обществото, например в сферата на енергетиката, транспорта и здравеопазването. В тази връзка не е изненадващо, че гарантирането на по-висока сигурност се превръща в ключов приоритет за европейските регулаторни органи. Така стигнахме и до влизането в сила на Директивата за мрежова и информационна сигурност NIS 2 на 17 октомври - срок, който беше пропуснат от повечето страни в ЕС и тепърва предстои правилата да бъдат транспонирани в националните законодателства. Защо се стигна до това забавяне, какви са предизвикателствата за държавите членки и какво означава това за българския бизнес са основните въпроси, които вълнуват компаниите. *Интервю с адв. Никола Стойчев с автор Мария Карашанова

Дигитални технологии
Публикации
30/10/2024

Обработването на резервационни данни на пътниците за целите на борбата с тероризма и тежката престъпност: българската перспектива

Тема:
Защита на личните данни
Публикувано във:
Академично издателство „За буквите – О писменехь“, 2024
Издание:
Съвременни измерения на европейското образователно и научно пространство, Том 12

Една от основните характеристики на съвременното информационно общество е неговата взаимосвързаност – държавните граници стават все по-условни. Бързото развитие на технологиите през втората половина на двадесети век, съчетано с тенденцията към глобализация, позволи на хората да пътуват по света повече от всякога. За тази цел една от най-популярните форми за пътуване е пътуването със самолет. Ежедневно десетки хиляди хора пътуват по света със самолети. В същото време информацията, свързана с резервацията за въздушно пътуване на даден пътник (резерваионни данни на пътниците – PNR), може да има значително въздействие върху компетентните правоприлагащи органи в усилията им за борба с тероризма и тежката престъпност. За да регулира как въздушните превозвачи трябва да събират PNR данни и да ги предоставят на компетентните правоприлагащи органи, ЕС прие Директива (ЕС) 2016/681. Настоящата статия има за цел да анализира как тази директива е транспонирана в законодателството на Република България. Тя се фокусира върху някои от ключовите аспекти от този въпрос като приложимата правна рамка, определянето на компетентните органи, контрола върху тези дейности и др.

Технологии и данни
Публикации
9/9/2024

Важни промени в новия Регистър на заетостта: въвежда се Единен електронен трудов запис (ЕЕТЗ)

Тема:
Трудово право
Публикувано във:
HR Manager
Издание:
Септември 2024 г.

В началото на месец август бе приета Наредба за вписване в регистъра на заетостта („Наредбата“), с която се доразвиват някои от предстоящите промени в трудовото законодателство. Промените са свързани с въвеждането на нов регистър на заетостта към Националната агенция за приходите (НАП) и единния електронен трудов запис, който ще замести трудовата книжка. В тази статия може да откриете кратък обзор на по-важните изменения.

Трудово право и социални придобивки
Публикации
20/8/2024

ЕС: Взаимодействието между DORA и GDPR

Тема:
Технологии и данни
Публикувано във:
OneTrust
Издание:
DataGuidance

Регламентът за цифровата оперативна устойчивост на финансовия сектор (DORA) влезе в сила на 16 януари 2023 г. и представлява неразделна част от пакета на Европейската комисия за цифровото финансиране - пакет от мерки за допълнително активиране и подкрепа на потенциала на цифровото финансиране по отношение на иновациите и конкуренцията, като същевременно се намаляват произтичащите от него рискове. DORA ще започне да се прилага пряко във всяка държава членка от 17 януари 2025 г. В тази статия адв. Десислава Кръстева, съдружник в Адвокатско дружество „Димитров, Петров и Ко.“, прави преглед на взаимодействието между DORA и Общия регламент относно защитата на данните (GDPR).

Дигитални технологии
Технологии и данни
Публикации
8/8/2024

Проблеми със сервитутите по Закона за енергетиката затрудняват инвеститорите и бавят ВЕИ проектите

Тема:
Изграждане на инфраструктура за пренос на електричество
Публикувано във:
Капитал
Издание:
8 август 2024 г.

За разлика от традиционните сервитути, които изискват наличие на два съседни имота (господстващ и служещ) и се създават по силата на договор, сервитутите по ЗЕ възникват по силата на закона. Това поставя редица практически въпроси, като например как точно възниква сервитутът и как се определя обезщетението за собствениците на засегнатите имоти. В практиката на общините обаче се наблюдава неразбиране на материята, тежки административни процедури и непредвидими изисквания на администрацията, което затруднява инвеститорите и забавя ВЕИ проектите.

Недвижими имоти и строителство
Енергетика
Инфраструктура