В края на септември бяха обнародвани промени в Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС), които предвиждат редица изменения в досегашния модел на управление на етажната собственост.
Някои от по-важните нововъведения са:
Въвежда се задължение за собствениците, ползвателите и обитателите в сграда в режим на етажна собственост за участие в ОС, лично или чрез пълномощник. Собствениците носят отговорност за задълженията на етажната собственост в съответствие с притежаваните от тях идеални части.
Общото събрание вече може да се събира и онлайн чрез видеоконференция, която гарантира установяването на самоличността на участващите лица. Гласуването за вземане на решения може и да е неприсъствено в 7-дневен срок след провеждане на събранието. За целта собственикът трябва да подаде до управителя на етажната собственост декларация, подписана саморъчно, или с електронен подпис.
Намалява се кворумът за провеждане на ОС като за провеждането му е нужно да присъстват лично или чрез представители собственици на най-малко 51 на сто идеални части от общите части на етажната собственост (вместо досегашните 67/100). Има и няколко изключения, като например вземането на решения за учредяване право на ползване или право на строеж и промяна предназначението на общите части на сградата (мнозинството е 100/100), изваждане от сградата на собственик или ползвател (мнозинство не по-малко от 75/100), извършване на полезни разходи и за получаване на кредити (мнозинство 75/100), и др.
Ако няма кворум, събранието се отлага с един час, като се смята за законно проведено, ако на него са представени не по-малко от 26 на сто идеални части от общите части на сградата. Предвидено е изключение, когато едно лице е собственик на повече от 51 на сто идеални части от общите части на етажната собственост, нужният кворум е 75 на сто идеални части от общите части.
Книгата на етажната собственост, освен на хартиен носител, може да се поддържа и в електронен вариант под формата на електронен документ.
Регламентира се професионалното управление и се създава единна информационна система към Министерство на регионалното развитие и благоустройството, която обединява регистъра на професионалните управители на етажна собственост и регистъра на етажната собственост. Въвежда се изискването лицата, които управляват и поддържат етажната собственост, да бъдат търговци по смисъла на Търговския закон, с изключение на физическите лица-търговци, които не могат да бъдат професионални управители. Липсата на регистрация ще бъде санкционирана с глоба до 1000 лв.
Разходите във връзка с управление и поддържане на общите части се разделят на два отделни – разходи за управление и разходи за поддържане. Отпада освобождаването от тези такси за лицата, които пребивават в етажната собственост до 30 дни в рамките на една календарна година и вече те ще заплащат разходите за управление и за поддържане в размера, определен за един собственик. Въведени са три възможности за разпределение на разходите:
Повечето от промените са в сила от 29.09.2023 г. и са свързани с предвидените реформи в Националния план за възстановяване и устойчивост.