Често в практиката възниква въпросът какви са разликите между трудовия и гражданския договор. По-долу отговаряме кои са основните различия.
По силата на трудовия договор служителят предоставя своята работна сила в условията на продължителност и повторяемост срещу възнаграждение. Такъв договор е подчинен на нормите на трудовото законодателство и трябва да включва задължително съдържание, определено в закона.
От друга страна, с гражданския договор изпълнителят предоставя конкретен резултат (напр. услуга, изработка на продукт) на свой риск и отговорност срещу уговорено възнаграждение. Страните по такъв договор нямат качествата служител и работодател и не са обвързани от задължителните правила на трудовото законодателство. Отношенията между тях се уреждат от гражданския закон и принципа за свобода на договарянето.
От изброеното по-горе е видно, че между трудовия и гражданския договор има съществени разлики, които е важно да се съобразят както от работодателите и възложителите, така и от потенциалните служители или изпълнители. Сключването на правилния вид договор в зависимост от спецификите на дейността и отношенията между страните е от голямо значение, а смесването на двата вида договори може да има сериозни последствия за страните.
Горният текст не представлява правен съвет или консултация и не следва да бъде възприеман като достатъчен за разрешаването на конкретни правни проблеми и казуси. Надяваме се информация да е полезна и при необходимост от повече детайли ще се радваме да се свържете с нас.