August 26, 2024

Еврото в България – 7 неща, които трябва да знаете

Приемането на Закона за въвеждане на еврото преди издаването на Решение на Съвета на Европейския съюз дава възможност на бизнеса своевременно да приведе процесите си в съответствие и да организира дейността си

На 20.08.2024 г. бе обнародван Законът за въвеждане на еврото в Република България (Закона). Целта му е да създаде своевременна информираност и яснота за потребителите. Приемането му преди издаването на Решение на Съвета на Европейския съюз (Решението) дава възможност на бизнеса да приведе процесите си в съответствие и да организира дейността си, тъй като от датата на въвеждане на еврото като национална валута в България, по-голямата част от предвидените правила ще се прилагат незабавно.

  1. Редица сектори са засегнати от регулацията и предстоящите процеси, като най-значително е отражението в сферата на финансовите и инвестиционни услуги, банковата дейност, предоставянето на услуги на потребители и търговията на дребно.
  2. Предвиден е период на двойно обозначение на цените – в лева и в евро, един месец след датата на влизане в сила на Решението и приключва 12 месеца след въвеждане на еврото в Република България по отношение на стоки и услуги, предлагани на потребители. Наред с изпълнението на това задължение, търговските дружества ще трябва да организират редица други процеси:
  • Промяна на дружествените договори и уставите;
  • Промяна на вътрешните правила и процедури;
  • Превалутиране на номиналната стойност на акциите и на дружествения капитал
  1. Значителна част от подготовката на бизнеса за въвеждането на еврото ще се концентрира в адаптирането на информационните системи, които обработват финансовата информация на дружествата, както и в осигуряване на безпрепятствено отчитане и преизчисление на отчетените стойности в годишните и междинните финансови отчети.
  2. Наред с останалите задължения, както и специалните правила по отношение на размерите на кредитите, лихвите и бенчмарковете по променливите лихвени проценти, кредитните институции са натоварени и със специална задача – първоначално зареждане и подзареждане с евро на търговския оборот и на Български пощи. Въведени са и редица задължения към тях, свързани с обмяната на левови банкноти и монети.
  3. Предвидени са и някои улеснения във връзка с организацията на процесите и промяната на документите на дружествата, като:
  • Отпадане на необходимостта от предварително одобрение от държавен орган или секторен регулатор при промяна на дружествените и вътрешните документи, свързани изцяло с превалутирането, наложено от Закона. Това облекчение обаче не важи за застрахователни и презастрахователни дружества и посредници, пенсионноосигурителните дружества, управляващи дружества, инвестиционни посредници и пазарни и инвестиционни оператори, за АДСИЦ, за които задълженията за одобрение на документите и уведомяване на КФН за промените остават в сила;
  • Отпадане на задължението за двойно обозначаване на цените върху стоки, върху които това е технически невъзможно (напр. върху таксиметровите апарати с дисплей). Обозначение обаче все пак трябва да бъде извършено и за тях – по друг подходящ начин;
  • Изцяло отпадане на задължението за двойно обозначаване върху фактури;
  • Служебно превалутиране на капитала на търговските дружества, вписан в Търговския регистър, което ще се извършва от Агенцията по вписванията;
  • Специални правила са предвидени за превалутирането и закръглянето на емитирани в български лева книжа, на дяловете на фондовете за допълнително пенсионно осигуряване, на дяловете от колективните инвестиционни схеми, на държавните ценни книжа.
  1. Компетентните органи контролиращи спазването на Закона са: БНБ, КФН, НАП, КЗК, Министърът на електронното управление.
  2. При неспазване на разпоредбите на Закона е предвидена възможност за налагане на принудителни административни мерки, които влизат в сила незабавно и независимо от това дали са обжалвани.

Предвидено е и налагане на глоби и имуществени санкции за неспазване на Закона, чийто размер е поставен в зависимост от конкретното нарушение. Предвидените глоби и имуществени санкции са в границите между 50 лева и 60 000 лева, за някои повторни нарушения.

Законът е първата стъпка към адаптирането на България за въвеждане на еврото като национална валута. Предстои приемането на значителен брой подзаконови нормативни актове, както за отделни сектори, така и за отделни дейности.

Предвид приетото Решение на Народното събрание от 26.07.2024 г., което в своята т. 2.7 задължава Министерски съвет да изиска дата за приемане в еврозоната от 01.07.2025 г., в случай че страната изпълни критериите за ценова стабилност до края на годината, крачката към въвеждането на еврото изглежда решителна, а времето за организация на бизнеса – кратко.

Йорданка Димова
Старши адвокат

Със своето впечатляващо образование, международен и корпоративен опит, Йорданка е истинска звезда на правната сцена.

Свързани новини

Иновативни решения и грижа за клиента.
Свържете се с нас