Дори и да не ви се вярва, арбитражни решения, постановени в България, вече не могат да бъдат отменяни на основание противоречие с обществения ред.
България е една от малкото юрисдикции (ако не и единствената), чието арбитражно законодателство е основано на Закона – Модел на УНСИТРАЛ, но където посоченото основание не може да бъде прилагано на практика.
Това е резултат от промените, направени в Гражданския процесуален кодекс и Законът за международния търговски арбитраж в началото на 2017 г. Целта на реформата бе да се гарантира високо ниво на защита на потребителите, като потребителските спорове се изключват от обхвата на арбитража. Това като цяло може да се окаже една правилна стъпка в посока ограничаване на злоупотреби.
Новите правила обаче съдържат някои противоречиви положения. Едно от тях е премахването на противоречието с обществения ред като основание за отмяна на арбитражни решения, постановени в България. Вносителите на измененията не дават обяснение за отмяната на това основание и правната общественост все още не знае каква бе причината за тази стъпка. Беше ли тя грешка или умишлено ограничение с неясни цели.
В последната си публикация нашите арбитражни експерти Методи Байкушев и д-р Мартин Захариев анализират промените, като заявяват че отмяната на „противоречието с обществения ред“ като основание за отмяна противоречи на основополагащи принципи и права на българското право, което в крайна сметка прави тези промени противоконституционни.
По-важното е, че нашите експерти предлагат конкретна стратегия за защита на страна, загубила арбитражното дело в България, решението по което нарушава основни принципи на правовата държава в България.
Можете да прочетете цялата статия „Отмяната на противоречието с обществения ред като основание за отмяна на арбитражни решения по Закона за международния търговски арбитраж е противоконституционна“, публикувана в списание „Търговско и облигационно право“, брой 6/2018, „Труд и право“, тук.