Мораториумът за придобиване по давност на имоти - частна държавна или общинска собственост противоречи на Конституцията. Това прие Конституционният съд (КС) в свое решение от 24.02.2022 г.
Мораториумът беше въведен за първи път през 2006 година, като целта беше да се предотврати придобиването по давност на държавни и общински имоти – частна собственост, за които давността беше започнала да тече през 1996 г. Мярката първоначално е въведена за срок от 7 месеца, като идеята на законодателя е била в този срок да бъдат предприети необходимите действия за идентифициране на общинските и държавни имоти и надлежното им актуване. Поради явното бездействие на администрацията обаче мораториумът беше последователно продължаван за повече от 15 години, като след последната поправка, срокът беше продължен до края на 2022 година.
В мотивите си КС приема, че първоначалната цел на законодателя да запази имотите на държавата и общината е „легитимна законодателна цел, чието постигане в отделни случаи може да наложи ограничения на правото на собственост на другите правни субекти“. Същевременно конституционните съдии заявяват, че бездействието на държавата и общините не следва да се толерира и че такова непрекъснато удължаване на срока на подобен тип ограничение е нетърпимо и „съществено надхвърля необходимото за постигане на дефинираните цели“.
Решението на съда няма да засегне действието на мораториума през изминалите години, т.е. давността ще се смята за спряна и изтеклите вече повече от 15 години няма да може да се ползват за целите на придобивната давност. Спряната на 01.06.2006 г. придобивна давност върху държавни и общински имоти – частна собственост, ще продължи да тече от датата на влизане в сила на решението на КС и след изтичането на общо 10 години, лицата, които са владели съответните имоти, ще могат да претендират придобиването им по давност.