Всеки човек сключва поне един застрахователен договор през живота си – да защити дома, колата или живота си, или да обезпечи покриването на здравни разходи, когато пътува в чужбина. Повечето хора познават основните характеристики на застрахователния договор – той е писмен, най-често се сключва под формата на застрахователна полица, към него са приложими общите условия на застрахователя, застраховащият има задължения да обяви определени обстоятелства (т. нар. обстоятелства от значение за застрахователния риск) и да плати премия. От своя страна застрахователят има едно основно задължение – да изплати обезщетение при настъпване на покрит риск.
Всеки човек сключва поне един застрахователен договор през живота си – да защити дома, колата или живота си, или да обезпечи покриването на здравни разходи, когато пътува в чужбина.
Повечето хора познават основните характеристики на застрахователния договор – той е писмен, най-често се сключва под формата на застрахователна полица, към него са приложими общите условия на застрахователя, застраховащият има задължения да обяви определени обстоятелства (т. нар. обстоятелства от значение за застрахователния риск) и да плати премия. От своя страна застрахователят има едно основно задължение – да изплати обезщетение при настъпване на покрит риск.
Спецификите на застрахователния договор, обаче, се разкриват когато си зададем въпроса „защо“ страните по договора имат точно тези задължения.
Накрая следва да се подчертае, че повечето особености на застраховката произтичат от нейния характер на финансов договор. Същността й е скрита в нейното наименование – за(страх)овка. Функцията ù е именно да ни предпази от настъпване на непредвидени обстоятелства, при които бихме били задължени да платим значителна сума, за да поправим вредите. Затова, обезпечаваме финансовата си несигурност, като заплащаме точно определена сума – премията, която ни пази от страха от непредвидени плащания.