В края на януари се приеха важни законови промени, уреждащи условията и процедурата за издаване на разрешение за продължително пребиваване и работа тип „Синя карта на ЕС". Промените целят улесняване на достъпа до българския пазар на труда на висококвалифицирани граждани на страни извън Европейския съюз (ЕС), което, от своя страна, би могло да повлияе положително върху недостига на работна ръка в редица сектори на българската икономика.
За „Синя карта на ЕС" могат да кандидатстват чужденци, които отговарят на условията за упражняване на висококвалифицирана заетост и едновременно с това:
Условията, на които трябва да отговаря чужденецът, за упражняване на висококвалифицирана заетост са следните:
Важна промяна има и в срока за самото разрешение за продължително пребиваване и работа тип „Синя карта на ЕС" съгласно Закона за чужденците в Република България. То може да бъде издадено за срок до 5 години, но не по-кратък от 24 месеца. Когато срокът на трудовия договор е по-кратък от 24 месеца, разрешението се издава за срока на договора, удължен с 3 месеца, но за максимален срок от 24 месеца. Разрешението може да се подновява при наличие на основания за това.
Видно е, че уредбата е съществено изменена, като новите разпоредби ще поставят нови предизвикателства пред работодателите и служителите, особено що се отнася до административната тежест и необходимостта от удостоверяване на високата степен на професионални умения на кандидатите. Едновременно с това, разширяването на хипотезите, при които може да се кандидатства за „Синя карта на ЕС" има потенциал да направи процедурата по-привлекателна за много работодатели, за които до момента тя е била недостъпна по една или друга причина. Предстои да видим как ще се развие практиката по прилагане на новото законодателството и доколко разглежданите изменения в законодателството ще допринесат за преодоляване на проблемите, маркирани в мотивите към законопроекта.