Росица Василева обобщава в няколко лесно смилаеми точки най-важното, което трябва да знае всеки, който смята да бъде работодател в България
Набиране на персонал
Процесът по набиране на персонал не е официално установен, така че работодателят обикновено има право на преценка при определянето на критериите за набиране на персонал и изискваните документи, стига да няма забранени дискриминационни изисквания.
Съществуват някои специфични правила за защита на данните при набиране на персонал, като например определени ограничения за периода на обработване на данните на кандидатите за работа.
Подробни цялостни проверки, включително възможността за събиране на информация за престъпно минало, обикновено не са разрешени, освен в много ограничени случаи.
Трудов договор
Заетостта е формализирана и изисква сключването на писмен трудов договор с определено минимално задължително съдържание. Трудовият договор може да бъде подписан електронно, но съществуват многобройни правни изисквания за създаването, съхранението и обмена на електронни документи за заетост, които трябва да бъдат спазвани.
Трудовите договори могат да се сключват за неопределен срок или като срочни договори, но последните са допустими само в ограничени случаи. Съществуват различни възможности за гъвкава форма на работа, като работа от вкъщи, работа на непълно работно време, работа на смени, работа през определени дни от месеца и други.
Страните имат свободата да се договарят за условията на работа, но само доколкото тези условия съответстват на или са по-благоприятни за служителя от задължителните разпоредби на българското трудово законодателство.
Условията на работа могат да бъдат променяни едностранно в много ограничени случаи, като повечето промени изискват сключването на писмен анекс към договора.
Клаузите за неконкуриране след прекратяване на трудовия договор са недействителни, тъй като противоречат на свободата на избор на професия и на други основни принципи на трудовото право.
Прекратяване на трудовото правоотношение
Работодателят не може едностранно да прекрати трудовия договор без основание и трябва да може да докаже наличието на едно от законовите основания за прекратяване, ако възнамерява да прекрати трудовия договор. От друга страна, служителят винаги може да прекрати трудовото правоотношение без основание, като подаде писмено предизвестие за прекратяване.
Трудовият договор може да бъде прекратен само в писмена форма, а процедурата за прекратяване е много формалистична и изисква изпълнението на определени стъпки, процедури и изготвянето на документи.
Някои категории служители се ползват със специална защита от уволнение и/или в случай на съкращения. Такива служители могат да бъдат уволнени само с ограничени основания и/или с предварителното разрешение на местните власти.
Други особености
Законът изисква от работодателите да изготвят и съхраняват множество вътрешни правила, актове и политики. Преди да приеме и/или измени някои от тези вътрешни актове, работодателят може да бъде задължен да предостави информация и да проведе консултации с представителите на служителите си.
Някои категории работници и служители са обект на специална закрила, например работници и служители под 18 години, майки на малки деца, бременни, служители в напреднал стадий на процедури за оплождане ин-витро, служители с увреждания. Закрилата ограничава свободата на работодателя да възлага определена работа на служителите или поставя допълнителни изисквания, например специални условия за извънреден труд, нощен труд, командироване и други.
Съдебните производства могат да бъдат инициирани от (бивши) служители безплатно, т.е. не се дължи държавна такса за предявяване на иск срещу (бивш) работодател, така че трудовите дела не са рядкост.
На законодателно ниво се наблюдава силен стремеж към по-голяма гъвкавост и дигитализация на трудовите правоотношения. Прилагането обаче често се оказва трудно поради поставените за това допълнителни изисквания.
3 основни извода
Българското трудово право е много формалистично и спазването му изисква стриктно спазване на законовите процедури и срокове и внимателно изготвяне на необходимата трудова документация.
Българското трудово право закриля служителите и съдържа множество разпоредби, които целят да защитят правата и интересите на служителите, особено на определени категории уязвими служители.
Въпреки че е предизвикателство, напълно възможно е да изпълнявате успешно българските трудово-правни разпоредби, като установите ясни процеси и отговорности в организацията, както и като потърсите подходяща правна помощ за изготвяне на документацията и за разглеждане на по-сложни случаи, като например уволнения, трудови спорове и съкращения.