Върховният касационен съд (ВКС) най-сетне внесе яснота за обезщетенията при нарушаване на авторски права с ново Тълкувателно решение. Разгледани са въпросите за определяне размера на претърпените вреди; възстановяването на извънсъдебни разноски и нуждата от доказване на неимуществени вреди.
Обезщетението за нарушени авторски права трябва да отразява реалната пазарна стойност на правата по местоизвършване на нарушението, а не по местожителство на автора. Това е изводът на ВКС по отношение на поставения въпрос кой е релевантният пазар за ценообразуване при определяне размера на претърпените вреди, когато държавата, в която е извършено нарушението е една, а държавата по пребиваване на автора е различна. Решението е по повод казуси с чуждестранни фотографи, чиито права са нарушени в България, но претендират размер на обезщетение спрямо пазара на своята държава. Така например, размерът на дължимото обезщетение на немски автор, чиито права са нарушени в България, следва да се съобрази спрямо пазара в България, а не този в Германия.
Извънсъдебните разноски за адвокат могат да бъдат включени в обезщетението за вреди при нарушение на авторско право. По този начин, ако дадено лице наеме адвокат с цел постигане на споразумение, то тези разходи могат да бъдат възстановени.
Авторът може да претендира обезщетение на база печалбата, извлечена от неправомерното използване на произведението, също и обезщетение за пропуснати ползи. Неимуществените вреди при нарушение на авторски права също подлежат на възстановяване, стига те да бъдат доказани по съответния ред. При установено нарушение същите не възникват по презумпция, а следва да се докажат. Според съда могат да се приемат за доказани вреди, които са логична и естествена последица от нарушение на авторското право.
Пълният текст на Тълкувателно решение № 3/2022г. от 01.08.2024 г. по Тълкувателно дело № 3/2022 г. На Общото събрание на Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд може да намерите на сайта на ВКС.